Kalendář
Interaktivní kalendář, který Vám pomůže přepočítat gregoriánské datum na židovské či naopak nebo najít data svátků, járcajtů či jiných významných dnů, naleznete zde.
ŽIDOVSKÝ KALENDÁŘ
Židovský kalendář, Luach, přehledně uvádí soupis šabatů, svátků a půstů v nadcházejícím roce. V tomto kalendáři snadno dohledáte jednotlivé události židovského kalendáře, data jejich konání a časy, kdy tyto události začínají a končí. Jak tedy rozumět židovskému kalendáři?
První sloupec vlevo – paraša – uvádí jméno týdenního čtení z Tóry, podle kterého je každý šabat pojmenován. Například první paraša (oddíl) první knihy Mojžíšovy se jmenuje Berešit. Stejně tak se jmenuje i první šabat – šabat Berešit – po svátcích. V tomto prvním sloupci také najdete židovské svátky a půsty, které jsou od šabatů barevně odděleny.
Druhý sloupec – datum – je rozdělený na dvě poloviny. Vlevo je datum běžného občanského kalendáře a vpravo je datum židovské. Porovnáním prvního (paraša) a druhého (datum) sloupce zjistíte, kdy nastane který šabat, svátek nebo půst.
Třetí sloupec – zapálení svíček – odkazuje na čas, kdy se pro danou událost zapalují svíce, tedy i kdy začíná daný šabat nebo svátek. Svíce se zapalují 18 minut před skutečným začátkem šabatu nebo svátku, čímž vzniká časová rezerva, která zajišťuje, že se nezapaluje již v době šabatu nebo svátku. U půstů naleznete v tomto sloupci časy, kdy půsty začínají a končí. Porovnáním prvních tří sloupců tak zjistíte, v jakém dni a v kolik hodin šabaty a svátky začínají.
Čtvrtý sloupec – západ slunce – odkazuje na čas, kdy šabaty a svátky skutečně začínají (po uplynutí rezervních 18 minut).
Další sloupce jsou důležité pro určování časů jednotlivých modliteb.
Poslední sloupec – havdala – odkazuje na to, kdy šabaty nebo svátky končí.
Nechť je následující rok rokem Božího požehnání!
Židovské památky v Brně
Otevírací doba TIC ŽO Brno
Letní období (duben až říjen)
NE – ČT: 9 – 17 hod
PÁ: 9 – 16 hod
Zimní období (listopad až březen)
NE – ČT: 9 – 16 hod
PÁ: 9 – 15 hod